Araç Trafik Sigortası

Araç Trafik Sigortası

Günümüzde ulaşım herkes tarafından dahil olunan bir gereksinim olarak değerlendirilmektedir. Bir yerden başka bir yere ulaşımın sağlanabilmesi noktasında genel olarak toplu taşıma ya da şahsi araçlar kullanılmaktadır. Toplu taşımadan sıkılmış kimselerin kendi araçları ile trafiğe katılacak olmaları onlar için sevindiricidir. Ancak araç sahibi olmanın kişiye birtakım yükümlülükler getirdiği de bilinmelidir. Bu yükümlülükler arasında trafik sigortası da yer almaktadır. Trafik sigortası pek çok anlamda kişiyi, malını ve trafikte yer alan üçüncü şahısları da koruma altına almayı amaçlamaktadır. Bu açıdan resmi bir iş olması, faydalarının fazla olması ve cezai yükümlülük gerektirmesi de dikkat çekici diğer durumlardır. Bu noktada trafik sigortası hakkında bilinmesi gereken belli başlı detaylar olduğunu söylemek mümkündür.

Araç sahibi olmak dışında artık bir araca sahip olmanın resmi bir takım yükümlülükler getirdiğini bilmek gerekir. Söz konusu yükümlülükler arasında trafik sigortası yer almaktadır. Trafik sigortası hakkında doğru bilinen birçok yanlış olduğunu ifade etmek mümkündür. Bilinenin aksine trafik sigortası her araç sahibi için zorunlu bir sigortadır. Bu anlamda trafik sigortası yaptırmayan kimselerin trafiğe çıkması kesin olarak yasaklanmıştır. Tespiti halinde kanunlar gereği ceza uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra sigortası olmaksızın trafiğe çıkan araçların çekilmesi gerçekleşir. Trafik şubeye ait alanlarda tutulan araçlar söz konusu araca dair sigorta işlemi yapıldığı tarihten itibaren araç sahibi tarafından bir dizi işlemin ardından teslim alınabilmektedir.

Araç sigortası bir vergilendirme sistemi değildir. Bu anlamda insanları ve mallarını korumak adına yapılmış bir düzenlemedir. Dolayısıyla trafikte yaşanabilecek herhangi bir kaza durumunda bütün tarafların minimum derecede zarar almasını sağlamaya yönelik bir çalışmadır. Trafik sigortası hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri de bir sefere mahsus olarak ödenmesidir. Bilinenin aksine her sene trafik sigortası yenilenmektedir. Bunun yanı sıra sigorta miktarının her yıl artan veya azalan oranda değişiyor olması da dikkat çeken diğer bir husustur. Trafik sigortası araç modeline göre de değişen tutarlarda yer alır. Bu düzenlemenin sebebi de söz konusu değerlendirmelerin daha adil bir biçimde yapılabilmesidir. Nitekim araç kategorilerine göre araç değerleri de doğru orantılı bir biçimde değişir.

Bir cevap yazın