Baseuq Pelota Nasıl Oynanır

Baseuq Pelota bir kişinin eliyle, raketle, tahta sopayla veya sepetle duvara karşı tenis oynar gibi (frontis veya fronton) veya daha geleneksel olarak, yerde bir çizgi veya ağ ile ayrılmış iki takım karşı karşıya mücadele ettiği bir oyundur. Bu oyun sınıfının kökleri, Yunan ve diğer antik kültürlere kadar götürülebilir. Baseuq Pelota terimi muhtemelen Latince pilotta (top oyunu) teriminden gelmektedir. Pilus (kürk veya saç) ile doldurulmuş sert bir keten veya deri top ile ilgili olabilen pila kelimesinin küçültülmüş halidir veya vuruş veya kürek için Latince kelimelerle ilgilidir ve İngilizce palet kelimesiyle ilişkilidir.

Bugün Baseuq Pelota birçok ülkede oynanmaktadır. Avrupa’da tenis kadar yaygın olan bu spor İspanya ve Fransa’da, özellikle Baseuq Bölgesi’nde yoğunlaşıyor. Bu spor ayrıca Şili, Arjantin, Uruguay ve Küba gibi Latin Amerika ülkelerinde de oynanmaktadır. Jai alai adlı bir oyun işletmesi olarak işletilmekte, Florida, Connecticut, Nevada ve Rhode Island gibi ABD’nin bazı bölgelerinde oynanmaktadır. Valensiya’da Valensiya pelotası ulusal spor olarak kabul edilir ve Belçika, kuzey İtalya, Meksika ve Arjantin’de de oynanır.

Baseuq Pelota Özellikleri Nelerdir

Tenis kadar eğlenceli ve hareketli olan bu sporun özelliklerinden bazıları şunlardrı:

  • Pelota için kullanılan top, 20 – 36 mm, yani 0.79 – 1.42 inç çapında şimşir çekirdekten yapılan Bask olarak bilinir. Topun çekirdeği lateks ile doldurulabilir.
  • Rakip takım, topu saha yüzeyine bir defadan fazla geri sektirmeden önce servisi oynayamaz veya topu fırlatamazsa bir puan kazanılır.
  • Rakip takım ayrıca ön duvardaki alt çizginin altından veya üst çizginin üstünde topa vurarak da sayı yapar. Ön duvara ulaşamayan topa zamanında vurarak da gol atabilirler.
  • Pek çok Pelota disiplini, çeşitli eldiven veya chistera türlerinin kullanımını da içerir. Bu eldivenler arasında Chistera Joko Garbi, Grand Chistera ve Chistera de Remonte bulunur.
  • Oyuncuların her seferinde kask ve eldiven gibi güvenlik ekipmanları giymeleri gerekmektedir.
  • Raketinizi bir tenis çantası ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
  • Oyuncuları, rakip takım üyelerini kasten kötüye kullanır veya fiziksel olarak yaralarsa takıma ceza verilir. Rakip oyuncuya ciddi zararlar gelmişse bu davranışı sergileyen oyuncular diskalifiye bile edilebilir.

Bir cevap yazın