Bilişim Suçlarının Önlenmes

Genel olarak bilginin paylaşımını konu alan hukuk dalına Bilişim Hukuku denilmektedir. İnternetin kullanımındaki yasal çerçeveler hakkında ve internet hukukunu da kapsayan bilişim hukuku, ifade özgürlüğü ve özel hayatın gizliliği gibi kavramlar da bilişim hukukunu kapsamaktadır.

Teknolojinin de yaygınlaşmasıyla birlikte internet ortamında suç işlenme oranları da artmaktadır. Bu yüzden bilişim hukuku sayesinde belge paylaşırken ve online ortamlarda iletişim kurarken hukuka aykırı bir durum ve fiil gerçekleştiğinde karşılaştığı düzenlemelerdir.

Genellikle internet kanalı ile yapılan marka ihlalleri, teknolojinin kötüye kullanılmasının önlenmesi, bilişim sisteminde bulunan verilerin kopyalanması, verilerin yok edilmesi gibi sanal platformlarda bulunan konuyla ilgili düzenlemeler yapılır.

Bilişim Hukuku konuları arasında müstehcenlik de dahil olmak üzere, e-ticarette yapılan haksız rekabetlerin önlenmesi ile birlikte hakaret ve kişilik hak ihlalleri de bulunmaktadır. Kısacası Bilişim Hukuku, internet hukuku ile bir çok konuda bağlantı ve iletişim halindedir. Verilerin paylaşılması, internetin kullanımı, kişisel bilgilere ulaşma, iletişim kurma gibi bir çok konuyu kapsamaktadır.

Bilişim Suçları Hakkında

Bilişim suçları kapsamında, içerik sağlayıcılar ile beraber yer sağlayıcıya uygun bilgilendirme, e-ticaret, e -imza, lisanslama işlemleri, marka teklifleri, bilişim hukuku ile ilgili sözleşme müzakerelerinin yürütülmesi ve hazırlanması da bulunmaktadır. Ayrıca bilişim hukuku internet üzerinden satış yapan kişilere yönelik hukuki açıdan danışmanlık hizmetinin verilmesi ve alt yapı hazırlanması ile hukuki risk analizi de bilişim suçları kapsamındadır.

Geniş bir yelpazeye sahip olan bilişim suçları, internette verilerin paylaşımları ve kişilik haklarına yapılmış saldırılar da konular arasındadır.

Bilişim Suçlarına Karşı Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Herhangi bir bilişim suçu ile karşılaşıldığı zaman veya suç unsuru meydana geldiği zaman mutlaka profesyonel ve yasal destek alınmalıdır. Bilişim avukatı olarak internette meydana gelen suçlar hakkında bilgiler, e-ticaret düzenlenmesi, dijital reklam, sosyal medya, haksız fikri ve sınai mülkiyet ile birlikte rekabet davaları ve bilgi gizliliği gibi bir çok konuda Uluç Hukuk olarak çözüm bulmaktayız. Uyuşmazlıklar, kişiler arasında yapılan yazışmalar ve fikri haklar da uzman ekibimiz tarafından çözüm bulunur. Bilişim hukuku avukatı ile yürürlükte bulunan mevzuat hakkında bilgi alınır, bilişim suçları ile ilgili davalar konularında ve bu durumla karşılaşmamak için neler yapılması gerekir gibi bir çok bilişim suçları ve hukuku ile ilgili sizlere çözüm buluyoruz.

Bir cevap yazın