Giyim Firmaları Hizmetleri Nelerdir

Giyim Firmaları Hizmetleri Nelerdir

Ekonomik kalkınmada kilit rol oynayan giyim firmaları endüstrisi, elyaf ve ipliğin tüketim mallarına dönüştürülmesini içerir. Elyaftan ipliğe ve mamul kumaş üretimi tekstil olarak kabul edilirken, kumaştan giysiye süreç hazır giyim endüstrisinin kapsamına girer. Bu kapsamda çorap, kazak, gömlek, pantolon, takım elbise gibi giysiler; perdeler, çarşaflar, halılar ve diğer tekstil yer kaplamaları gibi ev tekstilleri; Ağ, halat, kablo, taşıyıcı tekstil bandı, kanvas, koruyucu kumaş, filtre keçesi gibi diğer tekstil ürünleri de düşünülebilir.

Giyim Firmaları Hangi Alanlarda Faaliyet Gösteriyor?

Tekstil, giyim firmaları ve deri eşya (THD) sektörleri bizim için ve birçok ülkede öncelikli alanlar arasında yer alıyor. THD sektörleri, sanayinin istihdamında, üretiminde ve ihracatında ilk sıralarda yer almaktadır. Tekstil sektörü, elyaf işleme, iplik, örme, boyama ve alt sektörlerine ayrılmaktadır.

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bu alt sektörler, makine yatırımları sayesinde gelişen ve büyüyen hazır giyim sektörüne göre daha sermaye yoğun sayılabilir. Bu alt sektörlerde boya sanayi firmaları tedarik zincirinin başlangıcında diğer alt sektörlerden daha fazla enerji ve atık içeren bilgi yoğun bir sektör olarak farklılık göstermektedir. Aynı zamanda zincirin her bir alt sektörü herkesi güçlü bir şekilde etkilemektedir.

Giyim sektörü emek yoğun bir sektör olup, tekstil sektöründe üretilen ürünlerin işlenerek moda sektörüne katma değer oluşturduğu önemli bir sektördür. Ancak emek yoğunluğu nedeniyle genellikle ucuz işgücüne sahip gelişmekte olan ülkelerin yatırım yaptığı bir sektör olarak değerlendirilmektedir.

Bu grup, her türlü hayvan derileri ve kürklerine, sandık, çanta, sandık, eldiven, kemer, koşum takımı, giysi ve deri ve spor ayakkabı gibi ürünlere değer verir. Tabaklama, deri, eşya ve ayakkabıya kadar çeşitli imalat sektörlerinde faaliyet gösteren bu endüstri, esas olarak zanaata dayalıdır ancak oldukça yeteneklidir. Sektörde kaliteli hammaddeye erişim çok önemlidir.

Pamuk, yün ve elyaf sanayinin hammaddeleri olduğu için bu sanayi doğrudan tarım ve hayvancılık sektörleriyle ilişkilidir. Özellikle pamuğun fiyatındaki bir değişiklik tüm zinciri etkiler. Üretimde kullanılan sentetik elyaflar nedeniyle petrokimya endüstrisi ile ilgili olduğu gibi, boyaların çok kullanılması nedeniyle daha çok kimya endüstrisi ile ilgili olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın