Kış aylarında ortaya çıkan cilt sorunları

Kadınların güzellik konusunda dikkat etmesi gereken önemli detaylardan biri ciltleridir. Cilt sorunu olanların buna çözüm bulmaları ilerlemeden önce önlem alınmasını sağlar. Cilt bakımı kış aylarında yazdan daha çok önemlidir. Kışın soğuklarında cildin ihtiyaç duyduğu bakım daha da artar. İşte, kışın ortaya çıkan bazı cilt sorunları;

Gözenek problemi

Yaz kış kadınların en büyük cilt sorunlardan biri olan gözenekler, kış aylarında kendini daha fazla gösterir. Makyaj yaptığınızda da bu gözenekler fark edilir ve oldukça can sıkıcı olur. Gözenekleri küçültmek için öncelikle temizleyicinizi doğru seçmelisiniz. Cilt yapınıza uygun temizleyicinin hassas olması ve aşındırmaması önemlidir. Aynı şekilde nemlendirici de uygulayarak cildinizi fazla yağdan nazikçe arındırırsınız. Böylece gözenekleriniz de daha sıkı olarak sorun olmaktan çıkar. Düzenli uygulama yapmanız gerektiğini ise unutmamalısınız.

Leke sorunu

Cilt lekeleri sadece yazın görülür düşüncesi yanlıştır. Yazdan kalma ihmallerden dolayı kışın da cilt lekeleri çok fazla görülür. Ayrıca kış güneşi ve kara yansıyan güneş ışınları da cilt lekeleri üzerinde doğrudan etkilidir. Bu sorunu gidermek için yaz kış demeden UV ve güneş koruyucu içeren bir krem kullanmanızda fayda var. Cilt bakımında kullanacağınız ürünlerin içeriklerinin temiz olduğundan da emin olmalısınız. Leke giderici krem ve serumlardan da destek alabilirsiniz. Bu ürünleri gece uygulayarak cildinizin güneş görmesini engellemelisiniz.

Kuru cilt

Kış aylarındaki en sık görülen cilt problemi kuruluktur. Havanın soğuması, rüzgar, kar, yağmur gibi sebeplerden dolayı cildiniz kurur. Soğuk su ya da üşüdüğünüzden dolayı sıcak su kullanmak da cildi kurutan sebepler arasındadır. Bu nedenle ılık su kullanmayı tercih etmelisiniz. Yazın kullandığınız ince yapılı nemlendiriciler kışın yoğun yapıdaki nemlendiricilere dönüşmelidir. Ekstra nem veren maskeler ve serumlardan da faydalanabilirsiniz. Gözaltı ve dudaklarınızı da nemlendirmeli, temizleyici ürünlerinizi nemlendirici özellikli seçmelisiniz.

Sivilceler

Yazın cildiniz daha fazla yağ salgıladığı için sivilceler baş gösterse de kışın da bu duruma sıkça rastlanılır. Soğuk aknesi olarak da adlandırılan bu sivilceler kış aylarının soğuğuyla birlikte kuruyan ciltlerde sıkça görülür. Bu sivilceleri kurutmaya çalışırken cildinizin kurumasına da neden olursunuz. Dolayısıyla hassas ürünler kullanmalı, sadece sivilceli bölgeye uygulamalı ve asit oranı düşürülmüş olan ürünleri tercih etmelisiniz. Böylece nazik bir temizleme sağlar ve cildinizin nem seviyesini olumsuz etkilememiş olursunuz.

Kırışıklıklar

Yazdan kalan kırışıklıklarınız varsa bile bunlara karşı savaş açmanın zamanı kış aylarıdır. Kışın kırışıklık karşıtı ürünlere ağırlık vermeniz ve düzenli uygulama yapmanız özellikle ince çizgilerin açılmasında büyük önem taşır. Derin kırışıklıklar ve sarkmalarla karşı karşıyaysanız bu işlemlerin lazer ile yaptırılması için de kış ayları en müsait zamanlardır. Güneş görmeyeceği için daha çabuk iyileşme ve etkili sonuç sunacaktır.

Kaynak: uzaktanhaber.com

Bir cevap yazın