Kistik sivilceler için 5 doğal çözüm önerisi

Sivilceler başlı başına güzellik sorunudur ve geçirmek için uğraşılır. Kistik sivilceler ise ağrının da eklenmesiyle durumu daha çekilmez hale getirir. Kistik sivilcelere iyi gelen doğal çözüm önerilerini derledik. Bunları düzenli olarak uyguladığınızda farkı göreceksiniz.

Karbonat

Antibakteriyel özelliğe sahip olan karbonat iltihaplı pek çok durumda olduğu gibi akneler için de kullanılıyor. Suyla karbonatı karıştırarak hamur kıvamına gelmesini sağlamalısınız, sonrasında aknelerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayıp nemlendirmelisiniz. Kullanımında her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamak önemli, haftada 2 kez kullanmanız yeterlidir.

Elma sirkesi

Cildin PH’ını dengeleyen elma sirkesi de bu konuda oldukça faydalıdır. İltihaplı sivilceleri tedavi edebildiği için düzenli olarak, mümkünse her akşam uygulanmalıdır. Pamuk üzerine dökerek sivilcelerinize sürmeli ve hemen yüzünüzü yıkamamalısınız. Mümkünse birkaç saat cildinizde kalmasına özen göstermelisiniz. Hemen sonuç beklemeyerek düzenli olarak uyguladığınızda farkı kendiniz de göreceksiniz.

Kil maskesi

Ciltteki fazla yağ üretimini azaltması ve yağı dengelemesiyle popüler olan kil maskesi, rutin cilt bakımının vazgeçilmezi haline geldi. Kistik sivilceler üzerinde de etkisi büyük olduğundan uygulamanızı öneririz. Aktardan alacağınız kili su ile karıştırın ve sivilcelerinize sürün, kurumasını bekledikten sonra ılık suyla arındırabilirsiniz. Haftada 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Doğal bir peeling de yapmış olacaksınız.

Hindistan cevizi yağı

Güzellik rutinini vazgeçilmezi olan ve son yıllarda popülerliği artan Hindistan cevizi yağı sivilcelere de iyi geliyor. Mikropları öldüren, cildi onaran ve nemlendiren bu mucizevi yağı gece yatmadan önce sivilcelerinize uygulayın ve sabaha kadar cildinizde kalmasını sağlayın. Sabah cildinizi durulayabileceğiniz bu maske sayesinde cildiniz daha iyi görünecektir. Haftada 2-3 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Zerdeçal

Antibakteriyel ve antioksidan özelliğine sahip olan zerdeçal kronik akne tedavisinde kullanılmaktadır. Gözeneklerdeki kiri temizleyerek ve iltihabı gidererek akne oluşumunun önüne geçmeyi amaçlar. Suyla karıştırdığınız zerdeçalı sivilceleriniz üzerine sürün ve yaklaşık olarak yarım saat bekletin. Ilık suyla cildinizi duruladıktan sonra pamuklu bir havluyla tampon hareketlerle kurulayın. Haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Kaynak: cagdasyorum.com

Bir cevap yazın