Kordaj Türleri Nelerdir

Günümüz spor dalları arasında yer alan geleneksel sporların dışında farklı alternatifler görülmeye başlamıştır. Bu açıdan ülkemizdeki ve dünyadaki durum birbirinden oldukça farklıdır. Genel anlamda spora ilginin artmasıyla birlikte farklı spor dallarına duyulan ilgi de dolaylı olarak artmıştır. Tenis bu bilgiye verilebilecek güzel örnekler içerisinde yer alır. Bir farklılık olarak diğer alternatifler içerisinde farklı kesimlerden insanların ilgisine muhatap olmaktadır. Tenis aksesuarları arasında önemli bir ekipman olan raket elementleri dikkat çekmektedir. Bu elementler arasında raketin kafa kısmını meydana getiren tel örgüler yer alır ki bu tellere kordaj adı verilmektedir. Kordaj tenisin tüm vuruşlarına temelde etkisi olması sebebiyle oldukça önem taşır. Bu anlamda kordaj türleri hakkında detaylı bilgi vermek mümkündür.

Kordaj temel anlamda tenis kafasında yer alan tel örgüdür. Bu örgüler topa temas ettiği için vuruş özelliğini ve kuvvetini oldukça etkilemektedir. Bu sebebe dayanarak kordaj telleri ile ilgili önemli detaylar vardır. Kordaj türleri de bunlar arasında yer almaktadır.

  • Bağırsak kordaj: Bu kordaj türü birçok farklı oyun bilgisine sahip oyuncu için uygun bir kordaj türüdür. Yani başlangıç grubundaki bir tenisçi ya da profesyonel bir tenisçi bağırsak kordaj tercih edebilmektedir. Bağırsak kordajın yapısal özelliği sentetik olmasıdır. Diğer taraftan kordaj türleri arasında en ekonomik çeşit de budur.
  • Hibrit kordaj: Bu kordaj çeşidi sadece ve sadece profesyonel tenisçilere uygun bir işlev görmektedir. Bu açıdan bir raket üzerinde 2 farklı tipte kordaj teli yer alır. Bunun yanı sıra kordaj tellerinin kalınlığı da birbirinden farklıdır. İki farklı özelliğin bir arada tercih edilmesi hibrit niteliğini ortaya çıkarmaktadır.
  • Multifilament kordaj: Bu kordaj çeşidi için ilk olarak naylon malzemeden üretildiğini belirtmek gerekmektedir. Bu malzemenin sağladığı şekilde raket kolay bir biçimde gerilimi kaybetmektedir. Bu da topa vuruşun kuvvetli olmasına rağmen bileğin daha az yorulmasına imkan tanımaktadır. Dolayısıyla herhangi bir tenis yaralanması geçirmiş bir oyuncu için kullanılacak en ideal kordaj türü multifilament özellikleridir.
  • Monofilament kordaj: Kordaj türleri içerisinde en dayanıklı olan tür budur. Yapısal olarak polyester fiber malzemeden üretilmektedir. Bu kordaj türünün diğer türlere nazaran önemli dezavantajı esneklik işlevinin oldukça az olmasıdır. Genel itibarıyla performans oyuncuları tarafından tercih edilen bir kordaj türü olarak değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın