La Liga

La Liga’da Irkçılık Olayı Hakkında Mahkeme Karar Verecek

La Liga’da ırkçılık olayları son bulmuyor. Ancak bu defa ülkede çok farklı bir senaryo gerçekleşti. La Liga’da ırkçılık olayı hakkında mahkeme karar verecek. Bu adım ile birlikte spor dünyasında yaşanan bir ırkçılık olayının ilk kez yargı önünde hesap vermesi gerekecek. Sonucunda çıkan karar ile birlikte emsal bir yargılama ortaya çıkacak ve benzer ırkçılık durumlarının yaşanması durumunda karşı karşıya kalınacak durum ve ceza net bir şekilde ortaya konuluyor. İlk kez bir ırkçılık olayının mahkeme karşısında hesap veriyor oluşu, spor kamuoyu tarafından takdirle karşılandı. Yorumcular uzun süredir beklenen bu adım geç olsa da doğru karar olduğu yönünde açıklamalarda bulunuyor. La Liga maçlarını Joybet tv’den izleyebilirsiniz.

Olay İspanya La Liga’da yaşandı. 25 Ocak 2020 tarihinde Espanyol ile Athletic Bilbao arasında oynanan maç esnasında ırkçı bir taraftar, Athletic Bilbao forması giyen siyahi oyuncu Inaki Williams’a karşı ırkçı söylemlerde bulundu. Bunun sonucunda alınan karar tüm La Liga için emsal niteliğinde oldu. Bu ırkçılık olayını gerçekleştiren taraftar yaptığı eylem nedeniyle mahkeme önünde hesap verecek. Yargılama Barcelona ilk mahkemesinde gerçekleştirilecek. İstenen ceza ise 2 yıl boyunca hapis yatma ve 5 yıl boyunca bütün stadyumlara giriş yasağı şeklinde açıklandı. Bunun yanı sıra Inaki Williams’tan belirli bir mesafeye kadar yaklaşma cezası ve para cezası da talep ediliyor. Benzer bir durum 24 Ekim 2021 tarihinde Barcelona ve Real Madrid arasında oynana maçta gerçekleşmiş ancak olayı gerçekleştiren taraftarların kimlikleri tespit edilemediği için bu gibi bir adım atılamamıştı.

Futbol Kamuoyu Mahkemeyi Yakından Takip Edecek

La Liga’da ilk kez bir ırkçılık olayının mahkemeye taşınıyor oluşu büyük yankı uyandırdı. Irkçılığa karşı olan bütün vatandaşlar geç gelen ancak sevindirici olan bu kararın gelecek için emsal teşkil edeceğini düşünüyor. Futbol kamuoyu mahkemeyi yakından takip edecek. Diğer spor dallarının da bu konuyu yakından takip etmesi ve Federasyon yetkililerinin katılım göstermesi bekleniyor. Diğer spor dallarında da zaman zaman ırkçılık olayları yaşanabiliyor. Irkçılık yapan taraftarların sadece stadyumlara giriş cezası alması artık yeterli görülmüyor. Bu ceza, yeterli caydırıcılığı göstermediği için mahkemeden emsal niteliğinde bir karar çıkması bekleniyor.

La Liga’da futbol oynayan siyahi oyuncular bu karardan son derece memnun. Uzun süredir benzer olaylarla karşı karşıya kalan oyuncuların, mahkemeden çıkan karar ile birlikte çok daha katı yaptırımlar gerçekleşmesini bekliyor. Mahkemenin takipçisi olacağını söyleyen çok sayıda oyuncu, ilgili taraftarın en ağır cezayı alması ve başkaları için de emsal teşkil etmesini istiyor. La Liga’da şampiyonluk yarışı kızışırken bir yandan da istenmeyen saha olayları üzerine yapılan çalışmalar ile birlikte oyuncuların hakları en iyi şekilde korunmak istiyor. Son yıllarda tırmanın ırkçılık sorununun önüne geçmek isteyen futbol kamuoyu bu konuda mahkemenin takipçisi olacaktır.

Karar Gelecek İçin Emsal Olacak

Siyahi oyunculara yapılan çirkin saldırıların önüne geçmek adına mahkemede alınan karar gelecek için emsal olacak. Aynı suçu işleyenler için bu kararın sonucu bir nevi cezasını belirlemiş olacak. Bu kadar önemli olmasından dolayı spor kamuoyu konuyu çok yakından takip ediyor ve suçlunun en ağır cezayı alması için kamuoyu oluşturuyor. Vatandaşlar da bu kararın önemine vurgu yaparak cezanın üst sınırdan verilmesi gerektiğini ve gelecekte böyle çirkin bir davranışta bulunmak isteyenlerin iki kere düşünmesi gerektiğini söylüyor. Kulüpler de bünyelerindeki yöneticiler ile birlikte kararı yakından takip ederek farkındalık çalışmalarına çok daha fazla önem verecekler.

Bir cevap yazın