Meme kanserini atlattıktan sonra nasıl beslenmeliyiz

Teşhis ve tedavi alanında yaşanan büyük gelişmeler sayesinde meme kanserini atlatan kişilerin sonrasında nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatan Genel Cerrahi ve Genel Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. Gürkan Yetin, meme kanseri sonrası beslenmede dikkat edilecek noktalar konusunda önemli bilgiler verdi.

Bağışıklık sistemi güçlendirilmeli

Meme kanseri tanısından sonra kadınlar beslenme ve yaşam tarzlarını yeniden gözden geçirme eğilimine girerler. Gerçekten de sağlıklı bir diyet meme kanseri tedavisinden sonra uygulanması gereken en önemli faktörlerden biridir. Diyetin yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, fiziksel aktivite ve stresle mücadele dikkate alınması gereken önemli etkenlerdir.

Öncelikle bilmemiz gereken nokta, meme kanserinin ortaya çıkmasını veya nüksetmesini direkt olarak engelleyen bir gıda veya diyet formülü ne yazık ki yok. Ancak meme kanseri riskini azaltan diyeti burada inceleyeceğiz.

Meyve ve sebze tüketimini artırın

Günlük diyette en az 5 porsiyon meyve veya sebze bulunması meme kanserinin önlenmesi açısından yararlıdır. Daha da iyisi bu sebze ve meyvelerin antioksidan, antiöstrojen ve kemopreventif fitokimyasallardan zengin olmasıdır. Bu konuyu biraz daha açacak olursak brokoli, karnabahar, lahana, pırasa ve Brüksel lahanası bol bol tüketilmelidir. Marul, göbek salata, ıspanak ve pazı sıkça yenmelidir. Salatalarda soğan sarımsak ve domates bulundurulmalıdır. Portakal ve limon başta olmak üzere taze meyve tüketiminden kaçınılmamalıdır.

İşlenmiş gıdalardan uzak durun

Meme kanseri tedavisi sonrası diyette tam tahılların artırılması da önerilmektedir. Tam tahıllar işlenmemiş gıdalar olup vitamin, mineral, fitokimyasal ve yüksek miktarda lif içerirler. Bu özellikleri ile hormonların meme kanseri gelişimine etkisini azaltırlar. Tam buğday, çavdar, bulgur, yulaf ve arpadan yapılmış gıdalar yenilebilir.

Sağlıklı yağları tercih edin

Yüksek satürasyonlu yağ içeren hayvani yağlar, sakatatlar, krema ve dondurma tüketimi azaltılmalıdır. Trans yağ içeren margarin, hazır unlu gıdalar, ve krakerlerin tüketimi azaltılmalıdır.

Balık yiyin

Omega-3’ün meme kanseri gelişimini azalttığı öne sürülmektedir. Bu nedenle Omega-3’ten zengin balıkların haftada 3 kez tüketilmesi önerilmektedir. Bitkisel proteinlerin tüketimi artırılmalı ve alkolden mutlaka uzak durulmalıdır.

Kaynak: yayinvar.com

Bir cevap yazın