Protez Diş Nedir?

Diş, diş eti ve çevre dokuların farklı sebeplere dayalı olarak dişlerin hasar görmesi ya da kaybedilmesi durumunda uygulanan protez diş, kişiye özel olarak hazırlanan bir diş tedavisi olmaktadır. Böylece kişi, sindirim sisteminin başlangıcı sayılan dişlere protez aracılığı ile tekrardan sahip olur ve sağlıklı çiğneme fonksiyonunu yerine getirme görevini üstlenmektedir. Sağlıklı dişlere sahip olan bir kişinin yaşam kalitesi artar ve diğer sağlık bütünlüğü konusunda olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

 Kişiye özel olarak hazırlanan diş protezleri, hastanın ağız yapısına tam uyum sağlayan, rahat kullanılan ağız içine sahiplenmesi özelliğinin yanı sıra kolay şekilde takılıp çıkarılma imkanına sahip olmaktadır. Hastalara diş protezi hazırlama ve takılma işlemlerini yerine getiren Gebze diş hastanesi tüm uzman ekibi ile birlikte hizmet vermektedir.

 Diş protezi tedavisinde asıl amaç hastanın kaybedilen çiğneme fonksiyonunu geri kazanmak adına görev görecek yapay dişlerin ağız içine yerleştirmesi olmaktadır. Tüm diş tedavisi ve yapay diş yapımı sırasında kullanılan malzemelerin tümü oldukça kaliteli ve güvenilir olmakla birlikte Gebze diş hastanesi hizmetleri mevcut olmaktadır.

Protez Diş Nedir?

 Kaybedilen dişlerin yerine koyulan diş protezi kişiye özel hazırlanır ve kaybedilen dişlerin çiğneme görevini yerine getirme amacı ile oldukça faydalı bir diş tedavisi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik dokusunda zayıflama meydana gelmesi, yanlış beslenme gibi alışkanlıklara bağlı olarak dişlerini kaybeden bireylerde diş protezi oldukça avantajlı olmakta ve sağlıklı ağız ve diş bakımı için oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Dişlerini kaybeden ya da ağrılı dişleri mevcut olan hastaların en yakın zamanda Gebze diş hastanesi doktorları tarafından muayene olunması erken tedavi için oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

 Protez Diş Türleri Nelerdir?

Sabit Diş Protezi: Ağız içine yapıştırılarak uygulanan sabit diş protezlerinin kişinin kendi isteği ile çıkarılması imkanı mevcut değildir. Çoğunlukla kaybedilen diş sayısı az olan bireylerde tercih edilen protez türü olmaktadır. Sabit diş protezleri; zirkonyum restorasyonlar, laminate restorasyonlar olarak iki türe ayrılmaktadır.

Hareketli Diş Protezi: Eksik dişlerin yerini alan kişinin istediği zaman çıkarıp takabildiği protez türü olmaktadır. Hareketli protezleri; total protezler, parsiyel protezler ve implant üstü protezler olarak üç türe ayrılmaktadır.

Bir cevap yazın