Ragdoll Cinsi Kedilerin Genel Özellikleri

Ragdoll Cinsi Kedilerin Genel Özellikleri

Sevimli görüntüleriyle dikkatleri üzerine çeken Ragdoll cinsi kedi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Yazımızda bu cins kedilerin genel özellikleri, fiziksel özellikleri ve bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Ragdoll cinsi kediler, son derece estetik görüntüye sahiptirler. Sıcakkanlı yapıları vardır. Dostluk kurmakta hiç zorlanmazlar. Çocuklarla ilişkileri son derece iyidir. Kedi sahiplendirme düşüncesi ile bu cinsin yavrularına ev sahipliği eden kimselerin çocuklu aileleri tercih etmesi oldukça mantıklı olacaktır. Etrafındaki kişilerle iyi anlaştığı gibi, diğer hayvanlarla da iyi ilişkiler kurar. Sevecen bir yapıları vardır. Pek fazla enerjik değillerdir. Zeki bir yapıları vardır. Bilinen en spesifik özelliği; ev içerisinde sahiplerini sürekli takip etme huylarıdır. Hareket etmeyi pek fazla sevmeseler de oyun oynamaya bayılırlar. Yabancılarla da iyi anlaşırlar fakat ilk başta soğuk bir tutum sergilemeleri muhtemeldir. Sosyal bir kedi olarak bilinirler. Dostluk abidesi olarak nitelendirilirler.

Ragdoll Cinsi Kedilerin Fiziksel Özellikleri Hakkında Bilgiler

Ragdoll cinsi kediler büyük kedi ırkları arasındadır. Ağırlıkları 3,6-9 kg arasında değişir. Daha fazla kiloya sahip olanları da mevcuttur. Tüyleri uzundur. Üç ana renkte sınıflandırılır; beyaz eldivenli Ragdoll kediler, eldivensiz Ragdoll kediler, tek renkli Ragdoll kediler. Tüylerinin renkleri çoğunlukla mavi, çikolata rengi, kahverengi olur. Gözlerinin renkleri safir mavisidir. Mavi göz rengi bu ırka has bir özelliktir. Tüyleri beyazdır. Orta uzunluktadır. İpeksi bir tüy yapıları vardır. Ortalama yaşam süreleri 12-17 yıl aralığında değişebilir. Burunları kırmızıdır. Gözleri küçüktür. Küçük ve dik kulakları vardır. Kuyrukları dolgun ve tüylerle kaplıdır. Sevimli minik patilere sahiptir.

Ragdoll Cinsi Kedilerin Bakımı Hakkında Bilgiler ve Kedi Sahiplendirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ragdoll cinsi kedilerin tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Kedi uzun tüylü ise, tarama işlemi yapıldığı sırada kediler için uygun olan tarak kullanılmalıdır. Her kedide olduğu gibi bu cins kedilerde de kulak temizliği oldukça önemlidir. Kedi sahiplendirme isteği bulunan bireyin kulak temizliği hakkında bilgisi yoksa bir uzmana yaptırması daha iyi olacaktır. Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Mümkünse her gün diş bakımı yapılmalıdır. Ragdoll cinsi kedilerin gelişimleri yavaştır. Olgunlaşmaları 4 yaşına kadar sürebileceğinden bu yaşa kadar kaliteli mamalar ile beslenmelidir. Mamalarının düzenli olarak aynı saatlerde verilmesi önemlidir. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir

Bir cevap yazın