Sivilceli cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar

Sivilceli cilt bakımında ne kadar bilgilisin? Kullandığın ürünlerin güvenilirliğinden, cildine hangi içeriğin iyi gelip hangisinin gelmediğinden ne kadar eminsin? “Elimden geleni yapıyorum, ama yine de bir şeyler eksik gibi” diyorsan, yaygın olarak kabul görmüş, ancak tamamen faydasız ya da zararlı pratikleri uyguluyor olabilirsin. İşte, doğru bilenen yanlışlar…

Sivilce nasıl oluşur

Sıcak su, ovalamak, iyice bastırmak gibi ifadeler uzaktan iyi bir cilt temizliğinin anahtar kelimeleri gibi gözükse de aslında cildi tahriş etmekten başka bir işe yaramazlar. Ve maalesef bunu oldukça az kişi bilir. Aynı durum sivilceli ya da sivilceye yatkın, yağ/nem dengesi bozulmuş ciltler için de geçerli. Sivilcenin ortaya çıkış nedeni, çeşitli faktörlerle içeriği değişen ya da üretimi artan sebum. Bu durum cildin doğal florasında bulunan P. acnes bakterilerinin aşırı çoğalmasına ve artık vücut tarafından bir tehdit olarak algılanmasına sebep oluyor. Ardından hoş geldin siyah nokta ve sivilce…

Sivilceli ciltlerde yanlış bilinen uygulamalar

– Makyaj malzemelerinin hijyenine özen göstermemek. Özellikle de makyaj fırçaları. Düzenli olarak temizlenmeyen fırçalar bakteri biriktirdiğinden sivilceye neden oluyor.

– Beslenme ile ilgisi yok. Bilimsel açıdan kötü beslenme mutlaka sivilceye neden olur diyemeyiz. Ancak bazı kişilerde yağlı yiyeceklerin sivilce oluşumuna katkıda bulunduğu bir gerçek. Bu nedenle kişinin vücudunu iyi tanıması ve beslenmesini buna göre düzenlemesi oldukça önemli.

– Siyah nokta bu, elbette sıkılacak. Siyah noktaları sıkmak deri altında inflamasyon oluşumunu tetikleyerek sivilceye dönüşümü kolaylaştırıyor.

– Güneş ve deniz sivilceleri tamamen geçirir. Bronzlaşmak ya da deniz suyu, sivilcelerin bir süreliğine gözden kaybolmasını sağlıyor, fakat tamamen geçirmiyor. Güneş koruyucu kullanmamak sivilce izlerinin kalıcı lekelere dönüşmesine neden olabiliyor.

– Sivilce kendi kendine geçer. Sivilceye karşı bakım yapılmayan ciltlerde hiperpigmentasyon görülmesi oldukça yaygın. Uzun süre ilgilenilmeyen ve kontrolden çıkan sivilcelerin tedavisi zorlaşıyor.

– Sıkılan sivilce o bölgeye yayılır. Sivilceler sıkıldığı için değil, o bölgeye yapılan dokunsal uyarılarla sebum üretimi arttığı için yayılıyor. Bırak sıkmayı, yüze sadece temas etmek bile sivilcelerin coşması için yeterli.

– Yüzümü iyice ovalarsam bakterileri öldürebilirim. Bu durum, ciltteki ölü deriden, kir ve bakterilerden kurtulmak için cildi tahriş etmekten başka bir işe yaramıyor. Bunun yerine her gün istikrarlı bir cilt bakım rutini uygulanmalı. Etkin bir temizleyici, nemlendirici ve tonik, cildin yağ ve nem dengesinin korunması açısından şart.

Kaynak: yazivar.com

Bir cevap yazın