Tenis Nedir, Nasıl Oynanır

Tenis, tüm dünyada varlığını sürdüren bir spor dalıdır. Tenis, turnuvaları ve maçları olan bir spordur. Tenis maçlarında her yaştan oyuncu, her seviyeden ve her ülkeden de oyuncu bulundurulabilmesi mümkündür. Tenis, raket ve içi boş lastik bir top ile oynanmakta olan olimpik bir oyun ya da spordur. Tenis, bir sahadan diğer bir saha olan rakip sahasına atış gerçekleştirilmesi gerekir. Tenis kuralları gereğince en çok puanı kazanan takım maçı da kazanmış olan takımdır. Tenis spor dalının kökleri ise Orta çağ Fransa’sına kadar uzanır. Daha sonraki zamanlarda ise İngiltere ve Fransa halkında yayılmıştır. Tenis maçlarının her yaştan, her ülkeden ve her seviyeden oyuncusu bulundurulabilir. Tenis maçları dikdörtgen düz olan bir kortta oynanır. Profesyonel oynanacak olan tenis maçları belirli kort ölçülerinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu, 1953 yılında bağımsız olarak kurulmuş olan bir federasyondur. Cumhuriyet ile yaşıt olan bir federasyon konumunu almıştır. Tüm Türkiye’de tenis federasyonlarını sürdüren ve yöneten bir kuruluştur. Ankara ve İstanbul illerinde ana ofisi bulunmaktadır. İzmir’de de bulunmakta olan tüm Avrupa çapındaki Ulusal Tenis Eğitim Merkezi ve Altyapı Tesislerine bağlı olacak şekilde il temsilcilikleri ile birlikte hizmet vermektedir. 2004 senesinde özerk bir yapıya bürünmüş olan bir federasyondur. Bu federasyon, 240 federe kulüp ve 60 binin üzerinde de lisanslı tenisçiye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye Tenis Federasyonu’nun başkanı ise Cengiz Durmuş’tur.

Tenis Maçlarında Sayı Sistemi

Tenis maçları ya da tenis oyunlarındaki sayı sistemi çok önemlidir. Sayı sistemi maçın kazananını ve kaybedenini belirler. Sayılar 0’a 0 olarak başlar. Daha sonrasında ise 15-30-40 olmak üzere artarak ilerler. Puanlar, tarafların aldığı ilk puana 15 puan, ikinci puana 30 puan, üçüncü puana da 40 puan olarak sayım yapılır. Taraflardan bir tanesi dördüncü sayıyı almış olduğu takdirde diğer takımın iki ya da ikiden daha az puanı var ise oyunun kazananı ve kaybedeni belirlenmiş olur. Eğer iki tarafında puanı 40’a 40 yani eşit olur ise takımlardan birinin iki sayı öne geçeceği zamana kadar oyun devam eder.

Bir cevap yazın