Tenis Sporu Ve Tenis Etimolojisi Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Tenis spor dalı, raket ve top ekipmanları ile beraber oynanan bir spordur. İki adet takımdan oluşmak ile beraber takımlar ikişer kişi ya da tek kişilerden oluşabilmektedir. Tenis maçlarında oyuncular raketleri yardımı ile içi boş lastik olan topu karşı takım olan rakibin sahasına doğru bir atış yaparlar. Yapılan atışın başarılı olabilmesi ve puan kazandıracak bir atış olabilmesi için geri iadesi olmayan bir atış olması gerekmektedir. Kurallar dahilinde olmak üzere maç sonu en çok puana sahip olan takım oyunu ya da maçı kazanmış olur. Tenis, dikdörtgen ve kort adı verilen bir sahada oynanan bir spordur. Tenis maçlarında bulunan takımlarda her yaştan, her ülkeden ve her seviyeden olmak üzere oyuncu bulundurulabilir. Tenis sözcüğünün etimolojisi ya da kökeni ise Anglo-Fransızca’ya dayanmaktadır. Anglo-Fransızca dilinde ise “tenetz” yani “bekle ve yakala” sözcüğü anlamını taşımakta olan bir niteliktedir. 14.yüzyılda Fransızlar tenis oyununu “Avuç İçi Oyunu” olarak isimlendirmekteler idi. İngilizce dil ve edebiyatına dayanan bir incelemede ise tenis, “Tennis” olarak geçmektedir. Bunun anlamı ise raket ile oynanan bir oyun anlamına gelir.

Veteran Tenisi ile İlgili Bilgiler Nelerdir?

Veteran tensileri ya da veteran tenis turnuvaları belirli bir yaşı geçmiş olan tenisçiler için düzenlenebilen turnuvalardır. 85 yaş ve 85 yaşını da aşmış olan tüm oyuncular için veteran tenis turnuvaları düzenlenir. Bu turnuvaların kadın ve erkeklere göre yaş faktöriyelleri değişim göstermek ile beraber turnuvalara belirli aralıklar ile başlanabilir. Veteran tenis turnuvaları totalde beşer yıllık aralar ile oynanan ve düzenlenen turnuvalardır. Erkek ve kadınlarda veteran tenisi turnuvaları genellikle 35 yaşında başlar. Erkeklerde 35 yaşında başlaması ile beraberinde toplam 85 yaşına kadar sürer. Bu durum kadınlarda ise biraz daha farklılık gösterir. Kadınlarda da 35 yaşında başlaması ile beraber 75 yaşına kadar devam edebilmektedir.

Raket Ekipmanı Olan Griplerin Ölçüleri Nasıl Ölçüm Yapılır?

Raket, tenis maçlarında ya da tenis oyunlarında kullanımda olan yan bir ekipmandır. Raket ile beraber tenis topuna vuruş gerçekleştirilir. Tenis raketlerine sarılan grip ölçüleri, inç bazında ve raket sapının da tam ortasından ölçülür. Raket griplerinin ölçüleri 4 ile 4,5 inç arasında değişkenlik göstermektedir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın